Instalace PHP

Dalším krokem pro vytvoření vlastního webhostingu je instalace skriptovacího jazyky PHP. Pokud chceme provozovat dynamické webové stránky nebo chceme-li provozovat redakční systém WordPress je instalace PHP nutná.

 

Instalace PHP

$ sudo apt install php libapache2-mod-php php-mysql

Po úspěšné instalaci je potřeba upravit webový server Apache. Apache v první řadě vyhledává soubor index.html a až následně další typy souborů. My však požadujeme, aby index.php byl hledán jako první. Tuto změnu provedeme v souboru dir.conf.

$ sudo nano /etc/apache2/mods-enabled/dir.conf

Výstup bude vypadat následovně:

V textové editoru zaměníme pořadí, kdy index.php bude na prvním místě. Pokud použijeme textový editor nano, tak uložení provedeme klávesovou zkratkou CTRL-X, a Y.

Po této změně je důležité restartovat Apache server.

$ sudo systemctl restart apache2

 

Kontrola správného nastavení PHP

Pro kontrolu správného nastavení PHP využijeme jednoduchého skriptu s názvem info.php, který umístíme do správného adresáře. V Ubuntu jde o adresář /var/www/html/.

V adresáři html vytvoříme soubor info.php s příslušným obsahem.

$ sudo nano /var/www/html/info.php

 

<?php

phpinfo();

?>

Vytvořený obsah uložíme CTRL-X, Y.

Pokud máme nastaveno vše správně, po zadání IP adresy do internetového prohlížeče, uvidíme následující výpis.

http://your_server_ip/info.php

IP adrese je adresa vašeho virtuálního serveru.

Tato stránka zobrazí základní informace o našem serveru z pohledu PHP. V budoucnu se tento výpis může hodit pro debugging a správné nastavení.

 

Pokud máme vše zkontrolováno, je vhodné soubor info.php zase smazat.

$ sudo rm /var/www/html/info.php

V tomto okamžiku máme nastaveno vše potřebné pro provoz vlastního webhostingu. Avšak toto je pouze základ. Nainstalovali a nakonfigurovali jsme si linuxovou distribuci, webový server, databázi a skriptovací jazyk. Pro správný, zabezpečený a pohodlný chod webhostingu je zapotřebí nastavit ještě několik důležitých aplikací a služeb. Zde patří instalace FTP, SSL certifikát pro HTTPS přenos, Emailový server, webový manažer apod.

 

Avšak již v tomto stavu můžeme zprovoznit naše první webové stránky postavené na WordPressu, které budou zcela pod naší správou.

 


Může se hodit:

Instalace LAMP